Historia
Krótka historia Stowarzyszenia Klub Żeglarski Horyzont
Stowarzyszenie Klub Żeglarski HORYZONT powstało w 2008 roku na bazie przyzakładowego klubu żeglarskiego przy spółce SIMET S.A. Wielu z naszych obecnych członków działało w nim od roku 1980. Zmiany zostały wymuszone decyzją o likwidacji wcześniejszego klubu i prywatyzacją przystani WOPR nad Jeziorem Pilchowickim, na której on działał.
Nowy byt rozpoczęliśmy od poszukiwania nowego miejsca na przystań. Znaleźliśmy je na stromym brzegu jeziora, bezpośrednio pod betonowymi arkadami, wzmacniającymi teren stacji kolejowej Pilchowice-Zapora. Pod wiatą peronu jest dogodny parking dla naszych gości. A można do nas dojechać od szosy Jelenia Góra – Lwówek Śl. skręcając w Pilchowicach lub Strzyżowcu.
Położenie przystani jest jedną z największych wartości Klubu, oczywiście oprócz jego zacnych członków. Przycupnęliśmy wśród wzgórz i z pięknym widokiem na inne wzgórza, a w dali na Karkonosze. Ten góralski klimat zawarliśmy także w naszym logo. Mamy też ładny widok na Zaporę Pilchowicką, już stulatkę, a wciąż imponującą urodą i wielkością (62 m wysokości, 270 m długości). Choćby z powodu tych widoków warto nas odwiedzić.
Ale oczywiście to nie wszystko. Zmienny poziom wody w jeziorze, nawet o kilkanaście metrów w górę lub w dół, wymusił budowę przesuwanego pomostu, a z powodu stromego brzegu zbudowaliśmy ziemne i drewniane tarasy, które ładnie komponują się z otoczeniem. Są tu stoły, ławki, grill. Tu odbywają się spotkania klubowo-rodzinne naszych członków i tu mogą odpocząć wszyscy, którzy nas odwiedzają. Na bocznym tarasie jest miejsce na rozstawienie namiotu. Zbudowaliśmy także dwa drewniane domki: jeden używany jako bosmanka, drugi jako miejsce spotkań.
W 2016 roku pozyskaliśmy nową siedzibę w Jeleniej Górze przy ul. Jana Pawła II gdzie mieści się nasze oficjalne biuro. Wykorzystujemy je do organizowania teoretycznych szkoleń, prezentacji tematycznych, roboczych i towarzyskich spotkań a członkowie Zarządu Klubu mogą tu pełnić dyżury (tzw. wachty herbatkowe). W wynajmowanym hangarze możemy przeprowadzać naprawy i ‘zimować’ sprzęt.
Posiadamy sporą flotę – na przystani mamy żaglówki: Venus, Fokę, Omegę, Trainera, 470-tkę i 6 łódek Optimist, a także łodzie wiosłowe, kajaki, czteroosobowe rowery wodne, łódź motorową Eco-boat i 8-osobową łódź spacerową. Na Mazurach w Ruciane-Nida mamy dwie Sasanki SN 660. Całkiem nieźle, skoro w 2008 roku zaczynaliśmy od jednej wiosłówki i jednej boi.
Prowadzimy szkolenia żeglarskie i motorowodne. Są solidne, bo i nasz akwen jest dość trudny ze względu na bardzo zmienne wiatry. Tym bardziej cieszy nas wysoka zdawalność egzaminów państwowych naszych kursantów. Chlubą Klubu jest szkółka żeglarska dla dzieci ‘OPTIMIST’ – część z jej absolwentów zdobyła już ‘dorosłe’ patenty żeglarskie. Wśród wychowanków Klubu są sternicy morscy, kapitanowie, instruktorzy.
Prowadzimy ogólnodostępną wypożyczalnię sprzętu wodnego. Jest czynna całą dobę, z czego zadowoleni są zwłaszcza wędkarze (zarówno wieczorno-nocni, jak i wczesno-poranni).
Organizujemy rejsy morskie (ho, ho, nieraz bardzo odległe!) oraz różne imprezy żeglarskie, m.in. regaty, festyny, wspólne wyjazdy na targi żeglarskie i występy zespołów szantowych. Współuczestniczymy w regionalnych wydarzeniach jak Dni Pilchowic i Wlenia. Cieszy nas współpraca z sąsiadami: strażakami, myśliwymi, wędkarzami, członkami innych stowarzyszeń i klubów.
A wszystko to efekt pracy społecznej (i składek) naszych Członków – jest ich ponad pięćdziesięciu – ich rodzin i sympatyków klubu! Do grona naszych Członków Honorowych zaprosiliśmy osoby wielce zasłużone dla Klubu lub żeglarstwa w szerszym rozumieniu. Niestety, nie mamy zbyt wielu sponsorów (dzięki i za tych nielicznych!). A szkoda, bo plany na przyszłość mamy śmiałe.
Zapraszamy do współpracy i wstępowania do Klubu wszystkie osoby, które mają jakąś pasję, chcą coś robić i chcą podzielić się tym z innymi. Razem możemy zrobić więcej i świetnie się przy tym bawić!