Historia

Krótka historia Stowarzyszenia Klub Żeglarski Horyzont

Stowarzyszenie Klub Żeglarski HORYZONT powstało w 2008 roku na bazie przyzakładowego klubu żeglarskiego przy spółce SIMET S.A. Wielu z naszych obecnych członków działało w nim od roku 1980. Zmiany zostały wymuszone decyzją o likwidacji wcześniejszego klubu i prywatyzacją przystani WOPR nad Jeziorem Pilchowickim, na której on działał.

Nasza przystań i siedziba

Nowy byt rozpoczęliśmy od poszukiwania nowego miejsca na przystań. Znaleźliśmy je na stromym brzegu jeziora, bezpośrednio pod betonowymi arkadami, wzmacniającymi teren stacji kolejowej Pilchowice-Zapora. Pod wiatą peronu jest dogodny parking dla naszych gości. A można do nas dojechać od szosy Jelenia Góra – Lwówek Śl. skręcając w Pilchowicach lub Strzyżowcu.

Położenie przystani jest jedną z największych wartości Klubu, oczywiście oprócz jego zacnych członków. Przycupnęliśmy wśród wzgórz i z pięknym widokiem na inne wzgórza, a w dali na Karkonosze. Ten góralski klimat zawarliśmy także w naszym logo. Mamy też ładny widok na Zaporę Pilchowicką, już stulatkę, a wciąż imponującą urodą i wielkością (62 m wysokości, 270 m długości). Choćby z powodu tych widoków warto nas odwiedzić.

Ale oczywiście to nie wszystko. Zmienny poziom wody w jeziorze, nawet o kilkanaście metrów w górę lub w dół, wymusił budowę przesuwanego pomostu, a z powodu stromego brzegu zbudowaliśmy ziemne i drewniane tarasy, które ładnie komponują się z otoczeniem. Są tu stoły, ławki, grill. Tu odbywają się spotkania klubowo-rodzinne naszych członków i tu mogą odpocząć wszyscy, którzy nas odwiedzają. Na bocznym tarasie jest miejsce na rozstawienie namiotu. Zbudowaliśmy także dwa drewniane domki: jeden używany jako bosmanka, drugi jako miejsce spotkań.

W 2016 roku pozyskaliśmy nową siedzibę w Jeleniej Górze przy ul. Jana Pawła II gdzie mieści się nasze oficjalne biuro. Wykorzystujemy je do organizowania teoretycznych szkoleń, prezentacji tematycznych, roboczych i towarzyskich spotkań a członkowie Zarządu Klubu mogą tu pełnić dyżury (tzw. wachty herbatkowe). W wynajmowanym hangarze możemy przeprowadzać naprawy i ‘zimować’ sprzęt.

Nasza flota

Posiadamy sporą flotę – na przystani mamy żaglówki: Venus, Fokę, Omegę, Trainera, 470-tkę i 6 łódek Optimist, a także łodzie wiosłowe, kajaki, czteroosobowe rowery wodne, łódź motorową Eco-boat i 8-osobową łódź spacerową. Na Mazurach w Ruciane-Nida mamy dwie Sasanki SN 660. Całkiem nieźle, skoro w 2008 roku zaczynaliśmy od jednej wiosłówki i jednej boi.

Nasza działalność

Prowadzimy szkolenia żeglarskie i motorowodne. Są solidne, bo i nasz akwen jest dość trudny ze względu na bardzo zmienne wiatry. Tym bardziej cieszy nas wysoka zdawalność egzaminów państwowych naszych kursantów. Chlubą Klubu jest szkółka żeglarska dla dzieci ‘OPTIMIST’ – część z jej absolwentów zdobyła już ‘dorosłe’ patenty żeglarskie. Wśród wychowanków Klubu są sternicy morscy, kapitanowie, instruktorzy.

Prowadzimy ogólnodostępną wypożyczalnię sprzętu wodnego. Jest czynna całą dobę, z czego zadowoleni są zwłaszcza wędkarze (zarówno wieczorno-nocni, jak i wczesno-poranni).

Organizujemy rejsy morskie (ho, ho, nieraz bardzo odległe!) oraz różne imprezy żeglarskie, m.in. regaty, festyny, wspólne wyjazdy na targi żeglarskie i występy zespołów szantowych. Współuczestniczymy w regionalnych wydarzeniach jak Dni Pilchowic i Wlenia. Cieszy nas współpraca z sąsiadami: strażakami, myśliwymi, wędkarzami, członkami innych stowarzyszeń i klubów.

A wszystko to efekt pracy społecznej (i składek) naszych Członków – jest ich ponad pięćdziesięciu – ich rodzin i sympatyków klubu! Do grona naszych Członków Honorowych zaprosiliśmy osoby wielce zasłużone dla Klubu lub żeglarstwa w szerszym rozumieniu. Niestety, nie mamy zbyt wielu sponsorów (dzięki i za tych nielicznych!). A szkoda, bo plany na przyszłość mamy śmiałe.

Zapraszamy do współpracy i wstępowania do Klubu wszystkie osoby, które mają jakąś pasję, chcą coś robić i chcą podzielić się tym z innymi. Razem możemy zrobić więcej i świetnie się przy tym bawić!